Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BODRUM ÇAMLIK OT ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ
Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM ÇAMLIK OT ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

BODRUM ÇAMLIK OT ŞENLİĞİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Bodrum da İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından düzenlenen çamlık ot şenliğinde, yörenin otları ve bunlardan yapılan yemekler ile yöresel gıdalar tanıtıldı.

Muğla İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Bodrum Belediyesi ve Çamlık Mahalle Muhtarlığı tarafından bu yıl ilk kez düzenlenen Çamlık Ot Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. ‘Tat, tanı, doğada bırak’ sloganıyla düzenlenen şenlikte; komşu Milas ilçesinin mahallelilerinden de gelenlerin aralarında bulunduğu yaklaşık 100’ü aşkın üretici ürünleri ile katıldı.. Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz’ın açılış konuşmasıyla başlayan şenliğe; İl Tarım Müdürü Şakir Fırat Erkal, Bodrum Tarım Müdürü Fahrettin Doğan, Çamlık Muhtarı Mehmet Kahraman, Bodrum Belediye Başkan Yardımcısı Taner Uslu, CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, Ak Parti İlçe Başkanı Ömer Özmen ile çok sayıda vatandaş ve turizmciler katıldı.

Muğla Üniversitesinde kimya profesörü Prof. Dr. Nazan Apaydın Demir, Ege Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü Müdür yardımcısı Gün Kırcalıoğlu, Dr. Ayfer Tan Biyoçeşitlilik uzmanı ve Beslenme ve Gida icin Biyocesitlilik projesi Ege Bölge  koordinatörü de şenliğe katıldılar.

Çamlık mahallesi meydanı’nda kurulan stantlarda yörenin otlarından şevketi bostan, (kenker), dalan, ısırgan, tilkişen, acıot,  kuzugöbeği, kuzukulağı, tilkişen, semizotu, soğan, sarımsak, adaçayı, karabaş, dere otu, turp otu, acı ot, baldıran, bambul, dağ marulu, kaba (ilmik), deniz börülcesi, gelincik, hindiba, kara hardal, börek, gözleme, yaprak sarma gibi yöresel ürünler ziyaretçilere sunuldu.

Şenlik kapsamında Halkeğitim Merkezi ASO desteği ile kıyafet defilesi düzenlendi. Ayrıca gün boyu yöresel sanatçılar söyledikleri şarkılar, türküleri ile şenliğe renk kattılar.

Yemek yarışmasında kişniş kavurma ile Bodrum Çamlık Mahallesi ekip üyeleri üçüncü, şevketi bostan salatası ve karışık otlu gözleme ile Milas Ören mahallesi ikincisi.,  Bafa Menteşe mahallesi kuzu göbeği dolması ile yarışma birincisi seçildiler. Ödül alan yarışmacılara mutfak robotu, ütü ve düdüklü tencere hediye edilirken diğer katılımcı yarışmacılara da elektrikli çelik cezve hediye edildi.

Şenlik öncesinde, Tarım Bakanlığı Muğla İl Müdürlüğü adına Bodrum bölgesinde Bodrum İlçe Tarım Müdürlüğü görevli uzmanları gıda mühendisi Atakan Kılıç,  Dr. Ayfer Tan ve  tarım teknikeri Zeliha Çetinkaya bioçeşitlilik hakkında eğitim verdi.

Beslenme ve gıda için bioçeşitlilik projesi uluslararası bir proje ve Türkiye’nin yanı sıra Brezilya, Sri Lanka Kenya da da benzer şekilde yürütülüyor.

Amaç doğadaki canlı varlıkların sürdürülebilir kullanımını sağlamak ve yöre halkının kalkınmasına yardımcı olmak, yöreyi tanıtarak onlara pazar imkanları sunmak.

Zeki Özkeskin

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

CHP ADAYI ARAS: DAHA ÇOK KAZANMAK İÇİN, DEĞİŞİM ŞART

CHP Bodrum Belediye Başkan Adayı Ahmet Aras, Bodrum iş dünyasının en büyük ...

instagram takipçi satın al