Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BODFAD: LAF ARASINDA FOTOĞRAF – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / DUYURULAR / BODFAD: LAF ARASINDA FOTOĞRAF

BODFAD: LAF ARASINDA FOTOĞRAF

Aykan ÖZENER – Özcan YURDALAN- Yusuf ASLAN  10 Mart 2018 de;

13.30 – 14.15 – 1. OTURUM (Aykan ÖZENER, Özcan YURDALAN, Yusuf ASLAN)

Söyleşi: Türkiye’de fotoğraf

14.15 – 15.00 ARA

15.00 – 15.45 – 2. OTURUM (Aykan ÖZENER, Özcan YURDALAN, Yusuf ASLAN)

Örnek gösteriler yorum ve değerlendirmeler

15.45 – 16.30 – 3. OTURUM (Özcan YURDALAN)

Söyleşi ve sunum: “Belgesel bir hikaye nasıl hazırlanır” Metot-etik ve işlevler

16.30 – 16.45 ARA

16.45 – 17.30 – 4. OTURUM (Aykan ÖZENER)

Söyleşi ve sunum: “21. yy’da fotoğraf alanında yeni anlatım dilleri.”

AYKAN ÖZENER

1964 Balıkesir doğumludur. Selçuk Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını “Arkeoloji Biliminde Fotoğraf Teknikleri” adlı teziyle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Arkeoloji Bölümünde tamamladı. Fotoğraf çalışmalarına 1983 yılında başladı. 1987 yılında AFSAD’a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği) üye olmasıyla fotoğrafta yeni arayışlar içerisine girdi. 1987-1995 yıllarında AFSAD çatısı altında sürdürdüğü çalışmalarına bağımsız olarak devam etmektedir.

Kişisel sergiler açtı ve birçok karma sergiye katıldı. Fotoğrafları başta birçok kitap kapağında ve yayında olmak üzere kullanıldı.

Yazıları, kültür ve sanat dergilerinde yayınlandı. Seminerlere katıldı. İçeriğine inandığı yarışmalarda jüri görevlerinde bulundu.

2002-2007 yılları arasında 5 yıl arka arkaya Çanakkale Fotoğraf Festivali’ni düzenledi.

TRT için 13 bölümden oluşan bir temel fotoğraf bilgisi dizisi gerçekleştirdi ve yine TRT için hazırlanan Sagalassos belgeseline yönetmenlik yaptı.

On yedi yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde fotoğraf üzerine dersler verdi. Aynı zamanda da yine Çanakkale’de kurduğu Pan Görsel Kültür Derneği’nin yönetim kurulu başkanıdır. Aktüel Arkeoloji Dergisi Fotoğraf Editörlüğünü yürütmektedir.

Arkeoloji alanında;  öğrencilik yıllarında iki yıl boyunca Kelenderis kazılarında,  ardından 2006-2015 yılları arasında Assos kazılarında çalıştı.

2006 yılından itibaren ise Prof. Dr. Beate Böchlendorf başkanlığında yürütülen “Troias Bölgesi Bizans Yerleşimleri” temalı yüzey araştırması ekibinde yer almaktadır.

Aktüel Arkeoloji Dergisi ekibinin bir parçası olarak, birçok bölgede arkeolojik eserlerin fotoğraf arşivinin oluşturulması için çalışmalar yürüttü. Halen bu ekibin bir parçası olarak ileriye dönük planlamalar yapmaktadır. Ülke genelinde Arkeoloji Fotoğrafçılığının önemini vurgulayan seminerler dizisi gerçekleştirdi ve halen sürdürmektedir.

Dünyadaki toplumsal, kültürel,  siyasi çalkantılara duyarlı, bunlar üzerine kafa yoran bir kişilik. Ancak o duyduğu rahatsızlığı nevrotik tepkilerle ifade eden birisi olmak istemiyor. Fotoğraflarında yaşamın sade, deniz kokusu ve toprak kadar gerçek olan yönünü yansıtarak izleyeni yaşamın özüyle yüzleşmeye çağırıyor. Böylece yarattığı etkinin çok daha derin ve gerçek olduğuna inanıyor.

Türkiye’nin görsel hafızasının arşivlenmesi konusuna çok önem vermektedir. Bu konuda birçok yeni planla yolculuğuna devam etmektedir. Uzun zamandır dünya görüşü çerçevesinde oluşan felsefesi gereği fotoğraf disiplinini sanat olarak ele alan çalışmalar yerine,  dokümantasyon aracı olarak kullanan çalışmalar üretmektedir. Foto-öykü ve kişisel belgesel yakın durduğu alanlardır.

Kendisine Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi’nde bir bölüm ayrılmıştır.

ÖZCAN YURDALAN

1955 yılında Adana’da doğdu. Fotoğraf ve seyahat kuramlarıyla ilgileniyor. Fotoğraf çekiyor, yazıyor ve uzun yolculuklara çıkıyor.

Kitapları:

  1. Ahşap Fanus – İran Yolculuğu – Sarı Otobüs 1 – Agora Kitaplığı
  2. Mavi Çöl – Pakistan Yolculuğu – Sarı Otobüs 2 – Agora Kitaplığı
  3. Namaste – Hindistan Yolculuğu – Sarı Otobüs 3 – Agora Kitaplığı
  4. Sagarmatha Eteklerinde – Nepal Yolculuğu – Sarı Otobüs 4- Agora
  5. Naure Çarkı – Suriye Yolculuğu – Sarı Otobüs 5 – Agora Kitaplığı
  6. Atların Denizi – Moğolistan Yolculuğu Sarı Otobüs -6 – Agora Kitaplığı
  7. Bir Seyyahın Kaybolma Kılavuzu – Agora Kitaplığı
  8. Magrip – En Uzak Batı – Fas Yolculuğu – Agora Kitaplığı
  9. Bir İsyanı Fotoğraflamak – Gezi’nin Fotoğrafçıları Anlatıyor –
  10. Belgesel Fotoğraf ve Fotoröportaj – Agora Kitaplığı

YUSUF ASLAN

Öğretmen. Savaştepe Öğretmen Lisesi mezunu. AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler okudu. Bir süre İst. Ün. Hukuk Fakültesi’ne devam etti. Sivas, Aydın ve Almanya’da öğretmen olarak çalıştı. İFSAK, İFOD ve KUFSAD üyesi olup, bir dönem Kuşadası Fotoğraf ve Sinema Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmıştır.

Van-Erciş depremi, Gezi, Soma maden faciası, Sınır ve sığınmacılar gibi toplumsal olgu ve olaylarda görsel bellek oluşturma çabasındadır.

Batı ülkeleri basınında haber fotoğrafları yayınlandı.

Van- Erciş depreminin öyküsü “Bir Fotoğrafın Yası Tutulur”, Gezi Parkı’nın öyküsü  O Gün Ölmek Yasak” ve “Soma”çalışmalarıyla Sami Güner Kupası’nı aldı. (2015)

SERGİ VE GÖSTERİLER:

“Kare Kare Türkiye” (1992), “Göç“ (1998), “Yarım Kalan Bir Düş” (2001), “Hüzün Coğrafyası Yüzüm” (2004), “Yüzler, Maskeler” (2005),  “Masal İçinde Masal/ Venedik’te Karnaval” (2007),   “Annem Gibi Konuşanlar Geldi / Girit”(2007), “Dua, Aşk ve Dans” (2009), “Yüze Yazılmış Öyküler”(2011),  “Bir Fotoğrafın Yası Tutulur” (2012),  “O Gün Ölmek Yasak”(2013),  “Konteynır”(2013), “Soma” (2014),  “Bahr-ı Ateş” (2014), “Her Gün Üzgün Bir Gün” (2014)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al