Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ALİ ÖZTÜRK: TÜM PLANLAMA YETKILERI BELEDIYELERDE OLMALI – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / ALİ ÖZTÜRK: TÜM PLANLAMA YETKILERI BELEDIYELERDE OLMALI

ALİ ÖZTÜRK: TÜM PLANLAMA YETKILERI BELEDIYELERDE OLMALI

YAMAN OLGAÇ: BODRUM’DA HER TÜR YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Bodrum Müftülüğü tarafından, Bodrum’un Ortakent Yahşi mahallesine yapılacak dini ve kültürel tesis, Bodrum Kent Konseyi’ni harekete geçirdi. Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri, Hamdi Topçuoğlu başkanlığında Bodrum Trafo’da olağanüstü toplandı. Toplantının tek gündem maddesi, Ortakent’teki dünyaca ünlü bir beach club’ın da bulunduğu koyda yapılması planlanan İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi oldu.

Toplantının açış konuşmasını yapan Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu, “Söz konusu merkezle ilgili olarak Kent Konseyi’mizin ne yapacağı konusunda görüş alışverişinde bulunmak için toplandık. Konsey nasıl bir girişimde bulunabilir, bu konuda yürütme kurulu üyelerimizin görüşlerine başvuracağız” dedi.

Yürütme Kurulu üyeleri, Kent Konseyi Olağanüstü Genel Kurulu’nun önümüzdeki hafta Çarşamba günü toplanmasını oybirliğiyle kararlaştırdı. Genel Kurul’da Kent Konseyi’nin tüm üye dernek, siyasi parti ve meslek kuruluşları bir araya gelerek projeyi tartışacak. Olağanüstü Genel Kurul’da çıkan karar doğrultusunda bir yol haritası çizilecek.

 

OLGAÇ: BODRUM’DA HER TÜR YAPILAŞMAYA KARŞIYIZ

 

Kent Konseyi üyesi ve TURMEPA temsilcisi Yaman Olgaç, Bodrum’da sadece külliyeye değil, her türlü yapılaşmaya karşı olduklarını vurgulayarak, “İster Mumcular’daki TOKİ projesi, ister Bitez ve Ortakent sırtlarındaki konut projeleri olsun, biz daha fazla yapılaşmayı engellemeye çalışırken, kent olarak eksikliğini hissetmediğimiz böyle bir projeyi önermek yanlış geliyor. Bununla ilgili yapacağımız olağan genel kurulda, sadece külliyeyi değil, TOKİ konutları ve diğer bölgelerdeki imara açılma durumlarını da ele almalıyız. Bodrum’da stratejisi dışarıdan yapılan bir saldırıya karşı çıkmamız lazım. Bodrum halkı buna karşıyken, niye dışarıdan diretilerek böyle bir proje öneriliyor. 30 milyonluk bütçesi varmış. Çok büyük bir bütçe. Hala katı atıklarımız vahşi depolamayla halledilirken böyle bir proje yapılması Bodrum’un çıkarına ve avantajına değil diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

 

Yürütme Kurulu Üyesi Gazeteci Rezzan Şebin de konu ile ilgili olarak tüm sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınması gerektiğini söyledi. Şebin, “Bodrum halkı istemiyor demek yeterli değil. Gerçekten istemiyorlar mı ve neden istemiyorlar? Bunu masaya yatırmak gerek. Olağanüstü genel kurulda herkes kendini ifade etsin. Müftülük de gelsin ve buna neden ihtiyaç duyulduğunu anlatsın” dedi.

 

Meral Saraçbaşı da “Bugün biz sonucu konuşuyoruz. Keşke oluşum sürecinde bu işe müdahil olabilseydik. Burada bizlerin de eksikliği var. Oldu bittiler çok sık deneniyor.Ama bizim önce oldu bittilerin önüne geçmemiz gerekiyor. Bodrum’a beton bir çivi bile çıkılmasına karşıyım. Altyapısının hiçbir şeyi kaldırmadığı bir kentte beton araçları kol geziyor. Denizlerimiz kirleniyor. Denizden ekmek yiyen insanlar başta aç kalacak. Çölleşmeye bile varabilecek sakıncalı bir yapılaşma var Bodrum’da. Bu fotoğrafı görür görmez, nasıl bir beton kafa böyle bir beton görüntüsü yaratabilir diye düşündüm” şeklinde konuştu.

 

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURULDA TARTIŞILACAK

Yürütme Kurulu’nun görüşlerini açıklamasının ardından olağanüstü genel kurul için oylama yapıldı. Bu kapsamda, 23 Mart Çarşamba günü Nurol Kültür Merkezi’nde Kent Konseyi’nin olağanüstü genel kurul toplantısı gerçekleştirmesi yönünde karar alındı. Başkan Hamdi Topçuoğlu, “Karar alındıktan sonra yapılabilecek çalışmalar konusunda her kesimde öneri ve destek almak istiyoruz. 332 dernek ve siyasi parti temsilcilerimizle birlikte 400’ün üzerinde paydaşımız söz konusu. Konuya bakışı olumlu ya da olumsuz olabilir. Sözü olan herkesin bu toplantıya katılımını bekliyoruz” dedi. Topçuoğlu, “Kuşkusuz genel kurul karar verecektir. Ancak olayı münferit veya sıradan bir olaymış gibi ele alıp değerlendirmek pek mümkün görünmüyor. Bu açıdan bana göre, aylar önce Kent Konseyinin sunduğu ‘değerlerimiz, sorunlarımız geleceğimiz’ konulu perspektifi kapsamında ele alınmalı bu konu. Çünkü söz konusu olan Bodrum’un geleceğidir. Bu salt bir dini merkez olarak algılanmamalıdır. Bodrum’un geleceğini biçimlendirmenin bir aracı olarak görülmelidir. Bodrum’u bir sene sonra nelerin beklediğini çok iyi biliyoruz. Elimizde Bodrum’un fotoğrafı var. Bu doğrultuda, Kent Konseyi olarak söylediğimiz şey ‘imdat’. Bodrum batıyor. Siz bir tarafından tutun, bunu uçuruma itmeyin mantığı içinde olduğumuzu söylemek zorundayım. Bu benim şahsi görüşüm” ifadelerini kullandı.

 

İSTANBUL RANTI BODRUM’A YÖNELDİ

Toplantıda daha sonra çeşitli STK’ların temsilcileri söz alarak Bodrum’a yapılacak ‘külliye’ ile ilgili kişisel görüşlerini paylaştı.

CHP İlçe Başkanı Recai Seymen, konuyla ilgili olarak sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmeye devam ettiklerini belirterek, “Bodrum’un bir arada olması gereken bir sürece doğru gidiyoruz. Bodrum’da iktidardayız ama muhalefet partisiyiz. Şu an alınan karar, direk bakanlık tarafından verilen izinle alınmıştır. Bunun örneklerini önümüzdeki günlerde daha sık yaşayacağız Bodrum’da. İstanbul’da biten kentsel dönüşüm rantının Bodrum’a, Muğla’ya doğru yöneleceği açık. Bunun işaretleri var. Tüm Bodrum halkıyla beraber hareket etmenin yarar getireceğine inanıyorum” diye konuştu.

 

ALİ ÖZTÜRK: TÜM PLANLAMA YETKILERI BELEDIYELERDE OLMALI

 

Deniz Ticaret Odası Bodrum Temsilcisi Gündüz Nalbantoğlu, konunun Cumartesi günü Fethiye’de gerçekleştirilecek Muğla odaları toplantısında gündeme getirilmesini ve milletvekillerinden destek alınmasını önerdi. Karaova-Der Başkanı Ali Öztürk de Bodrum’da binlerce metrekare mera arazisi olduğunu ve bunların hazineye devrinin Mera Kanunu’nda yapılan değişiklikle kolaylaştırıldığını anımsatarak şöyle konuştu:

“Sırada bekleyen çok şey var. Bodrum bütününe bakmak lazım. Arazilerin yüzde 60-70’i bakanlığın yetkisinde. Biz şu an akıntıya kürek çekiyoruz. Asıl olan bu haritanın değişmesi için çalışmak. Tüm planlama yetkileri belediyelerde olmalı. Önce bunun mücadelesi verilmeli.”

Belediye Meclis Üyesi Funda Akçalı da laiklik konusunun es geçilmemesini istedi. Akçalı, “Projede, Turizm bölgelerinde islamiyetin bilimsel ve profesyonel olarak tanıtılması eksik kalmakta ve bu nedenle bu ihtiyaç doğmaktadır deniyor. Çok şaşırdım. Anayasanın ilk dört maddesinde laik demokratik hukuk devleti kavramları üzerinde durduğumuz ülkemizde böyle bir algı olmasını anlamış değilim” diye konuştu.

Kent Konseyi Başkanı Hamdi Topçuoğlu ise Bodrum’a bu anlamda pozitif ayrımcılık yapıldığını söyleyerek, “Bize böyle bir hizmete gerek yok. Bodrum’da okuma yazma oranı Türkiye ortalamasının çok üzerinde. Kendi yolumuzu okuyarak bulabiliyoruz. Biz rahipler ve rahibelere ihtiyaç duymuyoruz” dedi.

 

İSLAM DİNİ TURİSTLERE TANITILACAK

 

Son yerel seçimlerin ardından mahalleye dönüştürülen Ortakent- Yahşi Beldesi’nde Camel Beach Koyu’nda hazineye ait 10 dönümlük arazinin 3 bin metrekarelik kısmına, ilk olarak 2013 yılı temmuz ayında İslam Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezi yapılması gündeme geldi. Ancak Ortakent-Yahşi Belediye Meclisi, proje için onay vermedi. Belde belediyesinin kapanacağı kesinleşince de proje Bodrum Belediyesi’ne havale edildi. Ancak oradaki iki toplantıda da gerekli izinler verilmedi.

Söz konusu araziye 3 ay önce Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın resen görüşü ile Muğla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından ruhsatlandırma yapıldı. Camel Beach Koyu sırtlarındaki, Karaada’yı da tepeden gören araziye turistlere İslamiyet’i, bilimsel, iyi, doğru ve düzgün dini bilgilerle tanıtmak amacıyla yapılacağı belirtilen dini ve kültürel tesisin inşaatına önümüzdeki günlerde başlanması için ilk adımlar atıldı.

Koya yaklaşık 30 milyon liraya mal olacak ve üç yıl içinde tamamlanması planlanan dini ve kültürel tesisle ilgili bilgi ve görselin bulunduğu bir de tabela dikildi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Ameliyat olacaksanız dikkat!

ZENCEFİL VE ZERDEÇAL KANAMA RİSKİNİ ARTIRIYOR Bitkilerin şifalı etkileri muhtemelen insanlık tarihi ...

instagram takipçi satın al