Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ALİ DİZDAR YAZDI GARGANTUA ve TIRHANDİL – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / ALİ DİZDAR YAZDI GARGANTUA ve TIRHANDİL

ALİ DİZDAR YAZDI GARGANTUA ve TIRHANDİL

GARGANTUA ve TIRHANDİL

Fotoğraf sanatçısı değilim ancak fotoğraf çekmeyi seviyorum. Bu nedenle de tekrarlanması çok zor estantaneleri yakalamaya çalışıyorum. Yelken yarışlarını fotoğraflamayı bu nedenle çok sevdim.

2006 da eşim Filiz ile Bodrum Cup’a dahil olduk. O günden bu güne bir bot içerisinde yarışçıların arasında fotoğraf ve video çekerek dolaştık durduk. Gördüğümüz manzara çok etkileyici ve heyecan vericiydi. Ve bunu görsel sunumlarla yansıtmaya çalıştık.

Hep bir yarışan tekne içerisinde olmayı istemiştim ancak şartlar buna izin vermedi. İlk defa bu yarışta bir yarışan tekne içerisinde izleme ve görüntüleme olanağını yakaladım.

Ünlü Bodrumlu tekne ustası Erol AĞAN’ın mesleğini devam etiren oğullarından en büyüğü Mazlum AĞAN’ın kendi yaptığı ve yarıştığı 15 metre boyunda GARGANTUA isimli Tırhandil teknesinde Tırhandil Cup’ın 2. yılında yarışlara katıldım.

GARGANTUA : 1494-1553 yılları arasında yaşamış Fransız, yazar  François Rabelais’in dönemin yasal, politik, dini ve toplumsal kurumlarını eleştirmek için yarattığı roman kahramanı efsanevi dev GARGANTUA. Gelişmesi için yeterli süre olan on bir aydan sonra annesinin kulağından doğan, doğar doğmaz diğer bebekler gibi ağlamak yerine ?İçki! İçki! İçki!? diye haykıran, babasının günlük süt ihtiyacını karşılamak için 17913 inek ısmarladığı, kendisini hayranlıkla izleyen Parislilerin ilgisinden bunalıp 260418 Parisliyi idrarıyla boğan bir dev Gargantua.

Mazlum teknesine bu ismi koymuş, tırhandiller arasında parmakla gösterilenlerden biri Gargantua. Katıldığı yarışlarda birincilik için yarışır.

Dünyanın başka bir yöresinde bu denli yakışıklı, gelişmiş turizme adapte edilmiş, yelken donanımları mükemmel ve çok tırhandil yoktur İmalatı da yoktur konuşlanmış olması da.

Tırhandil;  EGE adaları, yoğunlukla günümüzün Yunan adalarındaki denizcilerin ihtiyaçlarını karşılaması için dizayn ettikleri ve ilk ustalarının bu adalarda oluştuğu ancak yapımının geliştirilerek sürdürülmesinin biz Bodrumluların çabası ve inadıyla gerçekleşen bir tekne türü. Genellikle Yunan adalarındaki balıkçılar yaygın bir şekilde ihtiyaçları ölçüsünde ilk formlarını kullanmaktalar.

Tırhandil Cup’ın 2018 yılı KIş Trofesi olarak gerçekleştirecekleri 6 etap olarak planlanan yarışmaların 1. etabı 02-03 Aralık 2017 tarihlerinde yapılması planlanan yarışlar.

02 aralık cumartesi günü keşişlemeden rüzgarın çok kuvvetli esmesi nedeniyle ilk günkü yarışlar iptal edildi. Sanmayın ki o rüzgarda bu tekneler yarışamaz. Çok daha kuvvetli havalarda yarışmışlardı oysa, Bodrum Cup’ın 2015 yılındaki Leros-Leros etabında, 2016 yılında Bodrum-Gümüşlük etabında çok daha hırçın havalarda yarışmışlardı. Zaten tırhandil’in yapısı sert denizlere gögüs gerebilen yeteneklere sahiptir. Denizcilerin deyimiyle Tırhandil denizci bir teknedir.

Denizci; “Zorunluluk yoksa fırtınalı havalarda denize çıkma” öngörüsü ile donatılmış kişidir. Bu nedenledir ki yarışmacılar o sert havada teknelerini olası bir hasardan korumak iç güdüsüyle karar vermiş ve ilk gün yarışlarını iptal etmişlerdir.

  1. gün 03 Aralık Pazar günü rüzgarın sertlik derecesinin biraz daha düşük olduğunu görerek yarışı gerçekleştirdiler. Sert rüzgarlı yarışların görsellliği ve heycanı muhteşem oluyor.

Heyecan, koşuşturma, adrenalin, yelkencinin müptela olduğu yaşam.

Ben de bu heyecana ortak oldum. Teknede 9 kişinin atakları gereği aralarında dolaşma olanağım yoktu. Teknenin kıçüstünde kullanılmayan bir yer buldum ve yarış boyunca hiç ayrılamadım.

Yarış bir önceki günün yapılamayan Bodrum ve Karaada arasındaki sahada planlı kulvarını yarışmakla başladı. Saatler ilerledikçe rüzgar kuvvetini arttırdı. O günün asıl kulvarı olan ve açık denize çıkmayı gerektiren ve tehlikeli olacağı ölçülen uzun kulvar yerine aynı kulvar tekrarlanarak yarışlar tamamlanmış oldu. Ben de bu görsel şöleni kaydettim.

Bu yarış yöresel değerlerin sergilenmesidir. Ahşap tekne yapımında öncü ve hünerli olan Bodrum’un gururudur TIRHANDİL

Tırhandil  ile ilgili görsellik bilgi ve yarışları görmek isterseniz facebook ; Tırhandil cup sayfasını ya da www.tirhandilcup.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımla Ali Dizdar 04 Aralık 2017

  

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

ALİ DİZDAR!IN YAZISI: BİR YANGINI SEYREDEN OLMAK

Bağla’ya inen yol kenarında başlayan bu kaçıncı yangın. Her yıl iki-üç kez ...

instagram takipçi satın al