Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
ALİ DİZDAR DİYOR Kİ: DİNOZOR  YARIŞLARI  NEDİR? – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / KÖŞE YAZARLARIMIZ / ALİ DİZDAR / ALİ DİZDAR DİYOR Kİ: DİNOZOR  YARIŞLARI  NEDİR?

ALİ DİZDAR DİYOR Kİ: DİNOZOR  YARIŞLARI  NEDİR?

Bodrumun Bodrum Cup hali başlamadan önce antrenman yapılan bir yarışı zannedilse de aslı öyle değildir. 2008 de katıldığım bir yarışta edindiğim izlenimlerimi anlatayım.

Yelken kurslarına gönderdikleri çocuklarını gurur ve gıpta ile seyreden anne-babalar, “aaah aaah bizim çocukluğumuzda böyle şeyler olsaydı ne yarışlar çıkarırdık” diye, iç geçire geçire, optimiste binmeyi saplantı haline getirdiklerinden, bir cin fikirlinin “Dinozor Yarışları Yapalım” fikrine balıklama atladılar. Çocukları bir bota bindirip, “Abi sizi gezdirsin” yoluyla oyalayıp optimistlerine el koydular.

001-small

 

Çocuklar cin gibi maşallah bu zorunluluğu bir fırsata dönüştürüp, hem yelken kullanırken çektikleri sıkıntıları ebeveynleri görsünler hem de, “Şimdiye kadar siz bizi yarıştırdınız simdi sıra bizde” diyerek anne ve babalarını, “Benim babam senin babanı geçer” diye kızıştırıp yarışmaya heyecan ve hırs kattılar.

002-small

 

45 kğ.dan yukarı ağırlıkla bu yelkenlilerle yarışmanın uygun olmadığı endişelerini bertaraf etmek için brifing verip “İşte asıl marifet, bu yelkenliyi normlarının dışında kullanabilme kabiliyetidir” diyerek ebeveynlerin yüreğine su serptiler.

 

003-small

 

Hayli kalabalık olan hırçın ve kabına sığmayan yarışmacıların rüzgârsızlığa rağmen hayli kuvvetli rüzgâr esiyor görüntüsü vermekte pek ustaydılar. Bu yetersiz rüzgâr karşısındaki akıl dolu taktikleri ve yarışma heyecanı görülmeye değerdi.

 

004-small

 

Rüzgârın yönünü bulup kuvvetlenmesiyle çocukluk günlerine dönen yarışmacıların ne denli becerikli oldukları ortaya çıkmaya başlamıştı.

 

005-small

 

Yelken kullanmakta ki becerilerini her fırsatta sergileyen yarışmacılar, tiramolalarda ki atiklikleri ile de dikkat çektiler.

 

006-small

 

Hırsına yenik düşüp dümeni hızı artırmak amacıyla kürek gibi kullananlara dahi rastlanıyordu.

 

007-small

 

Yarışmacılar; zaman zaman küçük taktiksel uyarıları tamam tamam diyerek kabul etmiş göründüler ki, çocukların gücenmesini istemediler.

 

008-small

 

Ve hatta bu nedenledir ki, yelkenlilerindeki suyun boşaltılması gibi ufak tefek yardımları reddetmediler. Serinlemek amacıyla kendi isteğiyle suya düşen yarışmacıların hacmi, yelkenliyi batırmadan tekrar içeri girmelerine uygun olmamasına rağmen çevikliklerini göstererek çocuklarının “Ben babamdan iyiyim” hissetmelerini bozmak istemediler.

009-small 010-small

 

011-small

 

012-small

Yarışmada kilo fazlası olmayanlar ile doğru yerde oturanlar ilk sıraları paylaşınca heybetli görünenler doğal olarak puanlamada yanlışlar yapılıyor hacim ölçüleri dikkate alınmalıdır serzenişinde bulunup seslerini yükselttikleri de oldu. Ancak bir sonraki yarışlarda vaatleriyle susturuldular.

 

Yarışmacılar; seyircilere ve çocuklarına parmak ısırtan, gerek performansları, gerekse yarışma azimleriyle örnek olup bir dahaki yılda yarışmak üzere günü toplu bir yemek ve ödül töreniyle sonlandırdılar.

 

Yarışma öyle zevkliydi ki yarışmada fotoğraf çektiğim esnada yarışabilme isteği içimi kemirip durdu, gelecek yıl bende katılmak isterim, çocuklara alın size fotoğraf makinesi bol bol fotoğraf çekin diyerek oyalama taktiğine katkıda bulunabilirim duygusuyla ayrılmıştım oradan.

 

Dinozorları seyretmişliğim var, vallahi billahi gözlerimle gördüm. İnanmazsanız sizde gidip görün yakınımızda, Bodrum’un İçmeler Tersanelerine varmadan sağda Yelken Kulübünde yapılıyor 16 Ekim Cuma günü kaçırmayın.

 

Sağlıcakla kalın saygılarımla. Ali Dizdar 30.09.2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

ALİ DİZDAR IN YAZISI ‘ÇOK BEKLERSİNİZ’

Günün birinde Rodos’un turistik koylarından birinde demirlemiştim tekneyle, bildiğiniz gibi ben kaptanım. ...

instagram takipçi satın al