Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Adnan Yalım, Bodrum’a “Ten-Metal” adlı resim sergisini açtı – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / HABERLER / SANAT KÜLTÜR / Adnan Yalım, Bodrum’a “Ten-Metal” adlı resim sergisini açtı

Adnan Yalım, Bodrum’a “Ten-Metal” adlı resim sergisini açtı

Ressam ve öğretim üyesi Adnan Yalım, Bodrum’a “Ten-Metal” adlı resim sergisini açtı.

Oasis Nurol Sanat Galerisi’nde kokteylle açılışı yapılan sergiye Bodrumlu sanatseverler ilgi gösterdi. Adnan Yalım’ın tuval üzerine yağlı boya kullanarak yaptığı 20 resmi, Bodrumluların beğenisine sunuldu.

Serginin açılışında Kent Haber’e konuşan Adnan Yalım, eserlerinde vurgulamak istediği temayı şu ifadelerle anlattı:

“Eserlerimde kadın ve erkek arasında asırlar boyu süren ulaşılamayan uyum, zıtlık, çatışma ve gerilimi ten ve metal  temasıyla anlatmaya çalışıyorum. Kadın çok net bir şekilde resimde yer alırken erkek yok. Erkeği temsil eden oradaki gemiler, makinalar, motosikletler, yani kadının yanında yer alan objeler. Ama bu objeler çoğunlukla ölmek üzere olan, parçalanmış, paslanmış biçimleriyle resmediliyor. O da kadının doğurgan makinanın ölümlü olduğunu ima ediyor. Yani ne kadar bakarsanız bakın, o süreyi tamamlayacak. Ama kadın doğurgan olduğu için varlığını sürdürecek. Sonuç olarak “Ten-Metal”de kadın yumuşaklığı, doğurganlığı, kentselliği temsil ederken erkek sert acımasız, maço ve soğuk yanı temsil ediyor. Bir de arada müthiş bir çelişki var.”

Sergi, 31 Mart tarihine kadar, pazartesi hariç her gün 12.00 -20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Adnan Yalım Kimdir?

1957 yılında Nevşehir’ de doğdu. 1979’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’ne girdi. 1984’te master derecesiyle Prof. Adnan Çoker atölyesinden mezun oldu. 1984’te Paris’te araştırmalarda bulundu. 1984’te Malatya İnönü Üniversitesi’nde okutman olarak göreve başladı. 1989 Sanatta yeterlilik aldı. 1990’da Paris, Amsterdam, Venedik’te araştırma ve incelemelerde bulundu. 1993’te Yardımcı Doçent olarak atandı.

Sergileri:

1967 Nevşehir İl Kütüphanesi ilk kişisel sergi – 9 yaşında, 1969 Atatürk Enstitüsü Galerisi ikinci kişisel sergi – 12 yaşında, 1989 Bahariye Akbank Sanat Galerisi  – İstanbul, 1996 Dost Sanat Galerisi  – Ankara, 1997 Galeri Atelier Sanat Galerisi  – Ankara, 1997 Galeri SZ – İstanbul, 2002 Siyah Beyaz Sanat Galerisi – Ankara, 2003 Art-İstanbul Uluslararası Çağdaş  Sanat Buluşması, Nelli Sanat Galerisi –İstanbul, 2004 Nelli Sanat Galerisi  – İstanbul, 2006 İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Sergi Salonu – Malatya, 2011 Galatea Sanat Galerisi  – İstanbul, 2011 Galeri Soyut – Ankara

Kent Haber Hamdi Yörür

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

TEBRİKLER KAYRA

Türkiye Karate Federasyonu’nun ulusal seviyedeki en önemli organizasyonu olan Büyükler Türkiye Karate ...

instagram takipçi satın al