Anasayfa / HABERLER / 8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE DÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ

8 MART EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜNDE DÜNDEN BUGÜNE NE DEĞİŞTİ

Melisa Küçük Dedeoğlu

Yüz binlerce yıl öncesine baktığımız zaman ilkel insanın sürdürdüğü yaşam kuşaktan kuşağa bilgi ve birikimler aktarılarak gelişti. Bu gelişmeler kadın-erkek ve aile yapısında da büyük değişimlere yol açtı. Sonuç olarak, tüm dünyada görülen Kadın Sorunu ‘nu yarattı. Özellikle kadına karşı istismar, eşitsizlik, değersizleştirme en önemlileri.
Anaerkil dönemden ataerkil döneme geçişte erkeğin eve dönüşü ile kadının rolü, konumu dolayısıyla değeri gerilemeye başladı. Lider pozisyonu artık erkeğindi. F. Engels’in vurguladığı gibi “Anaerkil hukukun yıkılışı, kadın cinsinin büyük tarihsel bozgunu oldu. Erkek evde de egemen oldu; kadınsa eski mevkiinden düştü, kullaştı; erkeğin zevkinin kölesi, basit bir çocuk doğurma aleti haline geldi… Kadının bu aşağılık durumu giderek allanıp pullandı, yumuşak biçimlere büründü, kimi zaman düzenbazlıklarla gözlerden saklandı; ama hiçbir zaman ortadan kalkmadı.”
Yıl 2018 teknoloji çağının ilerisine doğru ilerlemekte olan dünya yakında ışınlanma çağını yaşayacak ancak hala bağnazlığa bir çözüm bulmayı, zihinlerdeki örtüyü kaldırmayı, ilkel içgüdüleri dizginleyebilmeyi beceremedi.
Eğitim ailede başlar…Bu klasik cümlenin anlamını içselleştirmemiz ve daha fazla canların mahvolmaması dileğiyle 8 Mart Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun

Uzman .Psikolog Melisa K. Dedeoğlu  / www.bodrumpsikologu.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

AŞIRI DOZ KALP , GÜL ve AYICIKTAN UZAK DURUN….

Sevgililer günü arifesinde yine bizi her yerde kalp, gül ve ayıcıklar istila ...