Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Bodrum Güncel Haber

DEMİRÖZ : PLAN ÖNERİSİ BİLİMSEL DEĞİL RANTSALDIR

Bodrum Kent Konseyi Başkanı Mustafa Demiröz ve bir grup konsey yürütme kurulu üyeleri, Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı öncesi “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin yapılarak, Doğal Sit Alanlarının yeniden irdelenmesi”ne ilişkin çalışma ile ilgili görüşlerini, basın açıklaması ile duyurdu.

Konsey Başkanı Demiröz “bu plan önerisi, bilimsel değil, rantsaldır.  Özellikle Gökova’nın, deniz ve kara turizminin katlidir, sonudur. Hazine arazilerinin korunması kaldırılarak, yapılaşmaya açılacaktır. Bunun vatandaşa hiç bir getirisi olmayacağı gibi, işine de aşına da engel olacaktır. Denizin, doğanın katledildiği bir marka olan Bodrum’a turistlerin geleceğini düşünmek bile mümkün değildir. Meclis üyelerinin de bunları değerlendireceğini sanıyoruz “dedi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda 13 ilçe belediyesinin planlarının paftalar halinde sunumunu yapan İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Enver Tuna, ardından komisyonun raporunu okudu: “Bu kapsamda, yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin yapılarak,   Doğal Sit Alanlarının yeniden irdelenmesine ilişkin söz konusu çalışmanın; koruma-kullanma dengesini gözeten bir anlayış çerçevesinde tesbit edilen ve çekince gösterilen konuların yeniden değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca İlimiz bütününde doğal sit alanlarında dört mevsimi kapsayan “Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Projelerinin” yapılarak yeniden değerlendirilmesine ilişkin Başkanlığımız görüşünün oluşturulabilmesi için Belediyemiz Meclisince incelenerek değerlendirmenin ve eklerinin; 5216 Sayılı Kanunun uyarınca UYGUN OLDUĞUNA Komisyonumuzca OYBİRLİĞİ ile karar verilmiştir.  Belediye Meclisimizin takdirlerine saygı ile sunulur”

 

OSMAN GÜRÜN’DEN BODRUM’A TEŞEKKÜR

 

Gündem maddesinin oylamaya sunulmasından önce, Belediye Başkanı Osman Gürün “13 ilçemiz de yazılı ve sözlü olarak görüşlerini bildirdiler. Ancak, özellikle Bodrum Belediyesi’ne, Bodrumlu sivil toplum kuruluşlarına, odalarına ve bugün buraya da gelen Bodrum Kent Konseyi’ne çalışmaları ve çabaları ile çok teşekkür ediyorum. Çok hızlı, çok detaylı ve çok duyarlı çalışmalar yaptılar. Bu bize güç vermiştir. Muğla Belediyesi bürokratları, meclis komisyon üyelerimiz de gece gündüz çalıştılar, incelediler. Benim yaptırım gücüm yok. Belediye olarak ancak görüş bildirebiliriz. Kabul edilir, edilmez bilemeyiz, ya da kısmen edilir. Ancak, eğer Muğla gibi bir il için hayati önem taşıyan bu planlar önerildiği gibi uygulanırsa, hukuki yollara başvuracağımız bilinsin isteriz. 13 ilçemizin de yanı görüşü paylaşmış olması, dikkate alınması gereken bir durumdur. Şimdi, bu gündem maddesini oylarınıza sunuyoruz” dedi.

 

İmar Komisyonunun raporu oy birliği ile kabul edildi. Bodrum’dan katılan konsey üyeleri kararı ayağa kalkarak, alkışlarla destekledi. Bodrum Kent Konseyi Başkanı söz alarak, meclise hitaben “Bütün ilçe belediyelerini ve Muğla Büyükşehir Belediyesi’ni bu titiz  çalışmalarından ötürü kutluyorum. Planla ilgili doğabilecek olumsuzluklara karşı, Bodrum Kent Konseyi’nin tüm bileşenleri ile birlikte gereken her türlü desteği vermeye, mücadele etmeye hazır olduğunu bilmenizi isteriz.” diyerek, meclis üyelerine ve başkana teşekkür etti.

078-small 058-small 064-small

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

BODRUM DA TARHANA ÇORBASI VE GEMİCİ PEKSİMETİ DAĞITTILAR

Slow Food ve Yaveş Gari Bodrum Birliği, Bodrum Pazar yerinde sıcak Muğla ...

instagram takipçi satın al