Anasayfa / FLAŞ HABER / Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi, UNESCO geçici listesine alındı

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi, UNESCO geçici listesine alındı

image_pdfimage_print

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bodrum Kalesi ve içinde bulunan Sualtı Arkeoloji Müzesi, UNESCO’nun Geçici Miras Listesi’ne alındı ve Muğla’dan listeye alınan 6. tarihi eser oldu.

Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yılın başlarında bulunduğu girişimin ardından UNESCO’nun Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındı. Bodrum Kalesi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu yılın başlarında yaptığı başvuruyu değerlendiren UNESCO, Bodrum Kalesi ve Sualtı Arkeoloji Müzesi’nin Geçici Liste’ye alınmasına karar verdi. Letoon, Kaunos, Stratonikeia antik kentleriyle Hekatomnos Anıt Mezarı ve Kutsal Alanı ve Beçin Ortaçağ Kenti geçici listede bulunan Muğla’ın, 6. eseri Bodrum Kalesi oldu.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müdürlüğü yetkilileri, kalıcı listede yer almak için bazı kriterlerin olduğunu belirterek, “UNESCO bu kriterleri değerlendirecek ve uygun gördüğü takdirde kalıcı listeye alacak. Amacımız kalıcı listeye girmek. Çünkü kalıcı listede olmak hem çeşitli destekler sağlayacak hem de bilinirliği artıracak” dediler.

ADEM ÜLKER / ZEKİ ÖZKESKİN (MUĞLA)

 

 

Print Friendly, PDF & Email

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İFTAR İÇİN ÇİN ÇORBASI

Bodrum’da Çin mutfağının en eski ve en deneyimli temsilcisi Red Dragon, Marina’daki ...

instagram takipçi satın al