Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
BODRUM DA 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / BODRUM DA 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

BODRUM DA 1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Bodrum’da da yürüyüş düzenlendi.

Çeşitli sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşların katıldığı “Barış Yürüyüşü” Tepecik Camii önünden başladı. Üzerinde “Faşizme, Darbelere ve Savaşa Karşı Demokrasi ve Barış İstiyoruz” yazılı büyük bir pankart taşıyan grup, pankartın arkasında büyük bir beyaz örtü taşıdı. Yürüyüş boyunca Türkçe ve Kürtçe  sloganlar atan grup üzerinde “özgürlük”, “azadi”, “barış”, “eşitlik”, “peace”, “barış hemen şimdi” yazılı dövizler de taşıdı.Barış Meydanı’nda son bulan yürüyüşte, eylemcilerin taşıdığı uzun beyaz örtünün üzerine çeşitli sloganlar yazıldı.

Meydanda bir açıklama yapan Bodrum İKK Genel Sekreteri İnşaat Mühendisi Şahabettin Doğan “ülkemiz son bir yıldır art arda patlayan bombalar, içeride ve dışarıda körüklenen şiddet, emperyalist güçlerin ülkemiz ve bölge üzerine projeleriyle savaşın gölgesinde yaşar hale geldi” diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

 “İçeride, Kürt sorununda baskı, şiddet ve terör her iki tarafta da derin acılara yol açmakta, milliyetçilik ve militarizm körüklenerek halklar birbirine düşman edilmeye çalışılmaktadır. Biz, bir arada, kardeşçe, eşit, özgür bir ülkede tüm farklılarımızla birlikte yaşamak istiyoruz. Suriye’de yaşananlara karşı yıllarca emperyalist müdahalenin yanında yer alıp bu ülkenin yıkımında rol üstlenenler, şimdi silahlı güçlere müdahale gerekçesiyle Suriye’ye müdahalede bulunmaktadır. Her gün yeni bir acıya, patlamaya, terör saldırısına uyanıyoruz ve artık “yeter” diyoruz. Ülkemiz üzerinde oynanan oyunlara karşı, ülkemizin Suriye’nin bir benzeri haline getirilmek istenmesine karşı tüm demokratik güçleri, siyasi partileri seslerini barıştan yana yükseltmeye çağırıyoruz. Biz, Bodrum’da yaşayan Barışseverler, bölgemizde ve ülkemizde yaratılmak istenen kaos ortamına, savaş dayatmalarına, yeni dünya düzeni teorilerine karşı daima barıştan, demokrasiden, özgürlüklerden yanayız. Biz, emperyalizme, faşizme, gericiliğe, halkların birbirine kırdırılmasına karşı çıkmaya; eşit, özgür, laik, demokratik ve bir arada yaşamın hâkim kılınacağı demokratik bir Türkiye mücadelesine devam edeceğiz ve daima savaş çığlıklarına karşı barışın yanında yer alacağız. 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla bir kez daha “Savaşa hayır, barış hemen şimdi” diyoruz ve “Ülkede, bölgede, dünyada barış” istiyoruz.”

Yürüyüş, “Praksis” adlı grubun Barış Meydanı’nda verdiği konserle son buldu.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al