Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
Afrikalı gitarist Gripper Gümüşlük’te Kumda Gitar Konserlerinde – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / DUYURULAR / Afrikalı gitarist Gripper Gümüşlük’te Kumda Gitar Konserlerinde

Afrikalı gitarist Gripper Gümüşlük’te Kumda Gitar Konserlerinde

Denizbank ana sponsorluğunda devam eden 13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Güney Afrikalı gitarist Derek Gripper’ı Bridgestone ana sponsorluğunda bu yıl ilk defa düzenlenecek olan Kumda Gitar konserlerinde, 20 Temmuz Çarşamba akşamı konuk edecek.

Bu yıl 3 ayrı konseptte düzenlenen konserler, Bridgestone’un ana sponsorluğunu üstlendiği Kumda Gitar konserleriyle devam edecek. Afrika’nın geleneksel müziğine gitarıyla yeni ve heyecan verici bir hayat katan Derek Gripper, bu serinin ilk konuğu olacak. Dünyanın birçok yerinde konserler veren, izleyici ve eleştirmenlerden övgüler alan Gripper, 2013 yılında da festivalin konuğu olmuş ve Carlo Domeniconi ile birlikte Koyunbaba Antik Taş Ocağında bir konser vermişti. 20 Temmuz akşamı Gümüşlük sahilindeki festival merkezinde günbatımında saat 20:30’da gitar meraklılarının karşısına çıkacak olan Gripper, Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında bir de Gitar Masterclassı düzenleyecek.

Derek Gripper’ın müzik serüveni tüm dünyayı kapsıyor
Şimdilerde müzik otoritelerinin “Genç Capetown’lı gitarist dünyanın en iyileri arasında dikkat çekiyor” şeklinde yorumladığı Derek Gripper, altı yaşındayken müzik eğitimine kemanla başladı. On üç yıl klasik müzik okuduktan sonra ilham kaynağını daha uzaklarda aramaya başladı. Arayışında Hindistan’a gelip ülkenin güneyindeki geleneksel karnatik müziği okumaya başladı. Döndükten sonra gitara odaklayarak bu çalgı için yeni yollar bulmaya çalıştı. Olivier Messiaen’ın çok katmanlı müziğine, Steve Reich’in Afrika’dan etkilenmiş yapısallığı kadar da J.S. Bach’ın müziğinin gitar için uyarlamalarına ilgi duydu. Sanatçı bu sırada Cape Town’lı caz trompetçisi Alex van Heerden ile tanışınca yaptığı araştırmaları Güney Afrika’nın müziğinde yeni yollar bulmak için kullanılabileceğini anladı.

Güney Afrika müziğinin manzarasını yeniden biçimleyen, birçok çığır açan albümler özellikle Alex van Heerden ile yaptığı düşsel Sagtevlei albümünden sonra Derek Gripper, farklı bestecilerin müziğini icraatlarına dahil etmeye başladı. Gripper’in Egberto Gismonti’nin müziğinin kaydı olan The Sound of Water adlı albüm 2012’de Güney Afrika Müzik Ödülü için yılın en iyi klasik ve enstrümantal albümü olmaya aday gösterildi. Gripper, Xhosa icon Madosini, tabla ustadı Udai Mazumdar, Güney Afrikalı trompetçi/besteci Alex van Heerden, Güney Afrikalı kontrbasçı Brydon Bolton, spontane çello ve performans sanatçısı Francois LeRoux (TheHa!Man), Güney Afrikalı trompetçi Marcus Wyatt, Gallerli gitarist Gerard Cousins, ve sekiz telli gitar çalan İrlandalı Redmond O’Toole gibi isimlerle çalıştı.

Festivalin sponsorları;
13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ana sponsor olarak destek veren Denizbank’ın yanı sıra Bridgestone, Kumda Gitar konserlerinin; Bosch ise Taşta Klasik konserlerinin ana sponsorluğunu üstleniyor. Norveç Büyükelçiliği etkinlik sponsoru olarak festivale destek veriyor. T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi ve BODTO, festivalin kurumsal sponsorları arasında yer alırken; THY, festivalin resmi ulaşım sponsorluğunu; Roots of Highlife ve Cactus Hotels ise konaklama sponsorluğunu; Piernet sosyal medya sponsorluğunu üstleniyor. Ayrıca Uludağ İçecek, Türkmen Çiçekçilik, Sibel Senna Landscape Design, Music Norway, Mas Matbaa, Mimoza, Limon Gümüşlük, Umurbey Wineyards, Permisan Perde, Julius Meinl Coffee ve Çıngıloğlu festivalin servis sponsorları arasında yer alıyor.

Antik Taş Ocağında gerçekleşecek Taşta Klasik konserlerinin başlama saati 21:15; diğer konserler 20:30’da başlayacaktır.
Biletler, Festival Merkezi, Gümüşlük sahili; Roots of Highlife – Ortakent (0 542 443 50 10) ve Biletix’den temin edilebilir.  Bilet iletişim: 0 537 040 37 40

www.gumuslukfestival.org
info@gumuslukfestival.org
www.facebook.com/gumuslukfestival

13. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali Program:
UGKMF, “Avrupa’nın en seçkin festivalleri, EFFE 2015 – 2016” etiketiyle onurlandırılmıştır.

8 Temmuz   Açılış: Gülsin Onay & Saygun Quartet – Cemre Burhan Çetin (Taşta Klasik)
9 Temmuz –
Emre Yavuz – piyano (Toprak evde)
10 Temmuz
– Emre Şen – piyano (Taşta Klasik)
11 Temmuz
– Nils Petter Molvær – etnik caz grubu+trompet – Norveç (Suda Caz)
12 Temmuz –
Simin Tander – etnik caz/solist – Almanya/Afganistan (Suda Caz)
14 Temmuz –
GFA Piyano konseri (Toprak ev)
15 Temmuz
– Ilya Kondratiev & Emre Yavuz – piyano (Taşta Klasik)
16 Temmuz
– Ilya Kondratiev – piyano – Rus (Toprak ev)
18 Temmuz
– GFA Piyano 2. Konser (Toprak ev)
19 Temmuz
– Håkon Kornstad – etnik caz/saksafon – Norveç (Suda Caz)
20 Temmuz
– Derek Gripper – etnik müzik – G.Afrika (Kumda Gitar)
21 Temmuz
– Hasan Meten & Erdem Sökmen – düet gitar (Kumda Gitar)
22 Temmuz
– Guy Buttery – özgün/G.Afrika (Kumda Gitar)
23 Temmuz
– Marek Pasieczny – özgün/Polonya (Kumda Gitar)
24 Temmuz
– Naqsh Duo: Golfam Khayam & Mona Matbou – etnik müzik/İran (Kumda Gitar)
25 Temmuz
– Gülsin Onay – piyano (Toprak ev)
26 Temmuz
– Kumda Gitar Final Konseri (Taşta Klasik)
27 Temmuz
– GFA Gitar konseri (Kumda Gitar)
29 Temmuz – Stephane Blet & Ayla Erduran – piyano (Taşta Klasik)
30 Temmuz
– Stephane Blet – piyano/Fransa (Toprak ev)
1 Ağustos
– Muğla Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası – Şef: Nail Yavuzoğlu (Taşta Klasik)
2 Ağustos
– Muğla Büyükşehir Belediyesi Caz Orkestrası – Şef: Hakan Erakgün, Solist: Teoman Aras/Gümüşlük İskelesi (Suda Caz)
3 Ağustos
– GFA Keman konseri (Toprak ev)
4 Ağustos
– Bülent Evcil, Raffaele Trevisani, Philip Moll & Paola Girardi – Flüt/piyano (Taşta Klasik)
5 Ağustos
– Emin Fındıkoğlu + 12, “big band”- Konser öncesi emektar cazcı İlham Gencer’e “Yaşam boyu onur ödülü” verilecek. (Suda Caz)
9 Ağustos – Kristin Asbjørnsen and Olav Torget – etnik caz/Norveç (Suda Caz)
10 Ağustos
– Kapanış: Gülsin Onay & Eren Levendoğlu – piyano düet (Taşta Klasik)
11 Ağustos
– GFA Flüt konseri (Toprak ev)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

İYİ PARTİ BODRUM İLÇE BAŞKANLIĞI’NDAN BASIN AÇIKLAMASI

İYİ Parti Bodrum İlçe Başkanlığı tarafından bir basın açıklaması düzenlendi. Düzenlenen basın ...

instagram takipçi satın al