Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; author_post_widget has a deprecated constructor in /home/zozkeskin/public_html/wp-content/themes/jarida/includes/widgets/widget-author.php on line 72
2 milyon tatilciye Bodrum’un suyu yetmedi – Bodrum Güncel Haber
Anasayfa / FLAŞ HABER / 2 milyon tatilciye Bodrum’un suyu yetmedi

2 milyon tatilciye Bodrum’un suyu yetmedi

Bayram nedeniyle Bodrum’a akın eden tatilciler otel ve pansiyonları doldurunca gelen 2 milyon tatilciye Bodrum’un suyu yetmedi.

Yüksel Ünver/Bodrum Yerel haber

Havaların aşırı sıcak olması ve Bodrum’a gelen tatilcilerin sayısı 2 milyonu bulunca Bodrum’da su sıkıntısı tatilcileri ve işletmecileri zora soktu.Muski’nin bayram öncesi aldığı önlem çalışmaları su ihtiyacını karşılamaya yetmedi.Mumcular barajında su seviyesi% 43 e düştü, geyik barajındaki su seviyesi ise % 50 civarında.Sıcaklar ve tatilcilerin yoğunluğu,otel ve pansiyonların havuzlarındaki su kullanımını artırınca bazı semtlerde su kesintisine neden oldu.

Bodrum girişinden itibaren gelen suyun yaklaşık %30’unu çekince diğer alanlardaki su seviyesi düştü.Yokuşbaşı’nda su kesintisine neden oldu.Muski’den aldığımız resmi olmayan bilgilere göre ‘’ Su dengesini ayarlamak için suyun debisi artırıldı.Suyun debisinin artması bazı bölgelerdeki zayıf boruların patlamasına neden oldu.Bu sorunların giderilmesi için yoğun çaba harcayan Muski görevlileri; bazı yerlerdeki su basıncını kısarak,suyu azalan bölgelerin

su seviyesini dengelediler.Bayram nedeniyle yetersiz kalan bazı çalışmaları bayramdan sonra yapacakları çalışmalarla aşacaklarını belirttiler.Üst kodlarda su sıkıntısı giderildi ve alt kodlardaki sıkıntıların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor.’’Muski görevlileri,ayrıca depoların dolumu ve yedekleme yapıldığını ifade ettiler.

Bodrum’da yaşayan 170.000 kişi tatilciler,oteller ve pansiyonların havuzları ve aşırı su tüketimi yüzünden susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.Aşırı sıcakların ve gelen tatilci yoğunluğunun su tüketimine yüklenmesi Bodrum’luları ve Muski’yi zor durumda bıraktı.

Bu sorunun daha fazla susuz kalmamıza neden olmaması için ,otellerin aşırı su tüketiminden kaçınması ve su tasarrufuna dikkat etmesi gerekiyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muski ’Bodrum  “Durumdan haberimiz var. Bu nedenle bir kriz masası oluşturduk ve gerekli önlemleri aldık. Şehir merkezinde değil ama bazı beldelerde su sıkıntısı yaşanabilir. Bunu da bazı kuyuları faaliyete geçirerek aşmaya çalışacağız. Belirtilen süre 25 günden daha da az sürebilir. 24 saat çalışarak bu durumu en kısa süreye indirmeye çalışacağız. Hemen her hafta patlayan ve insanların canına kasteden hattın yenilenme çalışmaları için bu düzenlemeyi yapmak zorundaydık. Bir bölümünü okulların tatiline getirdik. Su sıkıntısını minimum seviyede tutmaya çalışacağız. Bu sorunu mutlaka çözmeliydik. Vatandaşlarımızdan bir süre sabır isteyeceğiz. Bakın bugün boru yine patladı ve Bodrum-İzmir Karayolu yine kapandı, heyelan oldu. Hasar ve can kaybı olmaması mucize” dedi. Bodrum ilçe merkezine çalışmalar süresince daha önce devreden çıkarılan hattan, kuyulardan kullanma suyu sağlanmaya çalışılacağı belirtildi.

MUSKİ Genel Müdürlüğü içme suyuna zarar verebilecek dış etkenleri önlemek adına Marmaris Atatürk Barajı ve Marmaris İçme suyu artıma Tesislerine Güvenlik kamera sistemleri kurdu. İlk olarak Marmaris İlçesinde faaliyete geçen güvenlik sistemleri kısa süre içerisinde tüm ile yayılacak.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü içme sularını koruma altına almak için çalışma başlattı. İçme suyuna dışarıdan gelebilecek herhangi bir müdahale ve etmenlerin önüne geçmek için çalışmalarını hızlandıran MUSKİ Genel Müdürlüğü bu kapsamda Marmaris Atatürk Barajı ve Marmaris İçme Suyu Artıma Tesisine güvenlik kamerası kurarak içme suyunu korumayı amaçlıyor.

Oluşturulan “Risk Analizi Çalışma Grubu” üzerine MUSKİ Genel Müdürü Baki ÜLGEN başkanlığında “Su Deposu, İçme Suyu Tesisleri, Baraj Koruma ve Güvenlik Önlemleri Toplantısı” sonucunda, tüm baraj ve tesislerin korunmaları kararı alındı. Bu karar doğrultusunda harekete geçen ve başında Ahmet Gazi Korkmaz’ın bulunduğu MUSKİ Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, Marmaris Atatürk Barajı ve Marmaris İçme Suyu Arıtma Tesislerine Güvenlik Kamerası Sistemleri kuruldu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, güvenlik sistemlerinin tüm İl genelinde kurulacağını belirtti. Ülgen, “Bildiğiniz üzere içme suyu binlerce kişinin yaşamını direkt etkileyen bir konu. Kurum olarak bizim ilk amacımız halkımıza sağlıklı su hizmeti sunabilmektir. Bu kapsamda tüm ildeki sudan günlük olarak analizler alıyor ve içme suyunun kontrollerini yapıyoruz. Ancak kamera sistemiyle birlikte kaynaklarımızı 24 saat takip altına alarak dışarıdan gelebilecek müdahalelerin önüne geçmek daha güvenli ve sağlıklı su sağlamak istiyoruz. Bu doğrultuda içme suyu kaynaklarımızı en iyi şekilde koruyacağız vatandaşlarımızın içi rahat olsun” dedi.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

Check Also

Eyüpsspor:0-0: B.B.Bodrumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Bodrum Belediyesi Bodrumspor ikinci devrenin ...

instagram takipçi satın al